WARSZTATY JEDNODNIOWE NA ZAMÓWIENIE

ognisko

DZIKIE ROŚLINY JADALNE (3-4 godz.) Prelekcja na temat zasad odżywiania się dzikimi roślinami i drobnymi zwierzętami w Polsce. Rozpoznawanie i degustacja ok. 50 gatunków dzikorosnących roślin jadalnych w trakcie wycieczki do lasu, na łąkę i nad staw. Przyrządzanie przez uczestników zupy survivalowej, sałatek i herbatek. Wymagania - konieczne sąsiedztwo lasów, pól i jakiegoś siedliska wilgotnego, zajęcia mogą odbywać się od maja do października.

zajęcia w szkole w Zarszynie

BUDOWA SZAŁASU INDIAŃSKIEGO (cały dzień) Zajęcia te uczą jak zbudować ocieplany szałas o wys. ok. 2-3 m i średnicy 2,5-3 m z miejscem na ognisko, pozwalający na przeżycie nawet całej zimy, w ciągu kilku godzin. Przy budowie szałasu używa się wyłącznie materiałów z lasu i łąk (patyki, liście, suche trawy, łyko lipowe). W szałasach takich żyło wiele plemion Syberii (np. Ewenkowie) i Ameryki Północnej(np. Wichita). Do zbudowania szałasu potrzebnych jest 15-40 roboczo-godzin (zależnie od wielkości i warunków terenowych), dlatego najlepiej robić go w grupach 2-3 osobowych, aby zmieścić się w 1 dniu. Wymagania - zajęcia można przeprowadzić jedynie przy lesie lub zadrzewieniach, z których można zabrać dużo gałązek i ściółki. Zajęcia mogą odbywać się przez cały rok, przy braku pokrywy śnieżnej.

szałas gotowy

JADALNE OWADY I INNE BEZKRĘGOWCE
Zapoznanie z najważniejszymi jadalnymi owadami i robakami Polski. Zajęcia najlepiej udają się w sierpniu i wrześniu, kiedy jest najwięcej owadów, i są już duże. Na zajęciach m.in. przyrządzamy koniki polne, mrówki, larwy os, pędraki, chrząszcze wodne, ważki itd. Znajomość takiego odżywiania może nam zapewnić przeżycie o czym przekonało się już wielu zestrzelonych pilotów! Organizmy te były pokarmem wielu ludów wszystkich kontynentów. Nawet Wołosi jedli gotowane chrabąszcze...

pieczone koniki